Головна
Реєстрація
Вхід
Четвер
17.07.2025
23:46
Вітаю Вас Гість | RSS
Способи здійснення цивільних прав

Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

  
Головна » Архів матеріалів

За загальним правилом, позовна давність поширюється на всі цивільні правовідносини. Як виняток термін позовної давності не застосовується до ряду вимог, які прямо вказані в законі. Так, відповідно до ст. 208 ЦК позовна давність не поширюється на вимоги, що випливають з порушення особистих немайнових прав та інших нематеріальних благ, крім випадків, предусмотреннихзаконом; на вимоги вкладників до банку про видачу вкладів; на вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров'ю громадянина. В останньому випадку вимоги, пред'явлені після закінчення терміну давності, задовольняються не більше ніж за три роки, що передували пред'явленню позову. Позовна давність не поширюється також на вимогу власника або іншого власника про усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення не були поєднані з позбавленням володіння (нега-гірський позов). Зазначений перелік не є вичерпним, тому що законом можуть встановлюватися й інші випадки незастосування позовної давності.

Ві ... Читати далі »

Переглядів: 24950 | Додав: egorsta | Дата: 07.09.2009 | Коментарі (4)

Не можна скидати з рахунків і міркування справедливості. Відсутність розумних часових обмежень для примусової захисту цивільних прав зачіпало б охоронювані законом права та інтереси відповідачів і третіх осіб, які не завжди можуть заздалегідь врахувати необхідність збирання та збереження відповідних доказів. Крім того, тривалий непред'явлення позову позивачем зазвичай свідчить про те, що він або не дуже зацікавлений у здійсненні свого права, лібо.нетвердо впевнений в обгрунтованості своїх вимог. Нарешті, позовна давність служить зміцненню договірної дисципліни, стимулює активність учасників цивільного обігу у здійсненні належних їм прав і обов'язків, а також підсилює взаємний контроль за виконанням зобов'язань.

Право на позов у процесуальному та матеріальному сенсах. Будучи строком примусової захисту порушеного права, позовна давність тісним чином пов'язана з процесуальним поняттям права на позов. Право на позов є забезпечена законом можливість зацікавленої особи звернути ... Читати далі »

Переглядів: 1687 | Додав: egorsta | Дата: 06.09.2009 | Коментарі (0)

Оскільки основним засобом захисту порушеного цивільного права є позов, зазначений строк отримав найменування строку позовної давності. Слід, однак, пам'ятати, що відповідно до ст. 11 ГК захист цивільних прав здійснюється не тільки судом, арбітражним та третейським судом, але у передбачених законом випадках і іншими, зокрема адміністративними, органами, а також шляхом застосування засобів самозахисту (див. § 1 глави 13 цього підручника). Конкретні терміни, в межах яких ці органи або сам уповноважених можуть здійснювати захист порушених прав, законом не визначені. Стосовно до окремих заходів самозахисту це питання, звичайно, і не виникає. Так, сам стан необхідної оборони (ст. 1066 ЦК) або крайньої необхідності (ст. 1067 ЦК) передбачає, що відповідні захисні дії можуть бути зроблені лише для відображення наявної небезпеки. Відповідно і термін їх застосування обмежений часом нападу або присутності іншої реальної загрози правам та інтересам суб'єкта. Аналогічно вирішується питання і що ... Читати далі »

Переглядів: 786 | Додав: egorsta | Дата: 05.09.2009 | Коментарі (0)

З термінами здійснення цивільних прав тісно пов'язані терміни виконання цивільних обов'язків. Оскільки праву суб'єкта завжди кореспондує чиясь конкретна обов'язок, строк здійснення права однією особою є одночасно терміном виконання обов'язків іншою особою. Термін виконання обов'язки, тобто термін, протягом якого боржник зобов'язаний вчинити певні дії або, навпаки, утриматися від їх вчинення, може бути передбачено законом, адміністративним актом або договором.

Прийнято розрізняти загальні та приватні (проміжні) терміни виконання обов'язків. Загальний термін охоплює собою весь період виконання обов'язків. Таким загальним строком буде, зокрема, узгоджений сторонами термін поставки, наприклад 1999 р. У межах загального терміну учасники цивільних правовідносин можуть домовитися про приватні (проміжних) терміни виконання зобов'язання. Так, у договорі поставки часто обумовлюються строки поставки окремих партій товарів (періоди поставки), які конкретизуються в графіку поставки (с ... Читати далі »

Переглядів: 702 | Додав: egorsta | Дата: 31.08.2009 | Коментарі (0)

Іноді гарантія надається не на календарний строк, а іншими способами, наприклад, на кілометраж пробігу легкового автомобіля.

Початок перебігу гарантійного терміну в залежності від виду договору або специфіки його об'єкта приурочується до моменту одержання товару покупцем, дня введення виробу в експлуатацію і деяким іншим моментам.

Гарантійний характер носять і деякі інші передбачені законом терміни, наприклад терміни придатності, зберігання, реалізації, транспортабельності та ін У зв'язку з цим вони зазвичай не виділяються в окремі групи і розглядаються в літературі як різновидів гарантійних термінів. Тим часом кожен з них володіє певною специфікою і спричиняє особливі правові наслідки. Так, у відношенні продуктів харчування, пар-фюмерно-косметичних товарів, медикаментів, виробів побутової хімії та інших товарів, споживчі властивості яких можуть з часом погіршуватися, встановлюються терміни придатності. Продаж товарів з простроченим терміном придатності забороняє ... Читати далі »

Переглядів: 796 | Додав: egorsta | Дата: 30.08.2009 | Коментарі (0)

На відміну від термінів існування суб'єктивних прав пресекательние терміни зачіпають лише ті суб'єктивні права, які могли б існувати і далі за умови їх належного здійснення уповноваженою суб'єктом. Всупереч поширеній думці пресекательних строків у цивільному праві не так вже й багато. Крім зазначених вище термінів, до них можна віднести терміни обліку безхазяйного майна (ст. 225 ЦК), зберігання знахідки (ст. 228 ЦК), утримання бездоглядних тварин (ст. 231 ЦК), оголошення порту про намір власника підняти затонуле майно (ст. 108 КТМ), п'ятирічний термін можливого невикористання зареєстрованого товарного знака (ст. 22 Закону РФ «Про товарні знаки, знаки обслуговування і найменування місць походження товарів» від 23 вересня 1992 р.) та деякі інші.

Претензійні термін - це термін, протягом якого уповноважених суб'єкт має право, а іноді і повинен звернутися безпосередньо до зобов'язаному липу з метою врегулювання що виник між ними розбіжності до звернення в суд, арбітражний або ... Читати далі »

Переглядів: 712 | Додав: egorsta | Дата: 29.08.2009 | Коментарі (0)

Виділення їх в особливу групу пов'язано з тим, що поряд з безстроковими правами, наприклад правом власності, правом авторства, правом наймача житлового приміщення і т.д., і правами з невизначеним терміном дії, наприклад правом користування майном за договором оренди, укладеним на невизначений термін, існують суб'єктивні права, межі дії яких обмежені в часі. Так, довіреність може бути видана на строк не більше трьох років (ст. 186 ЦК), термін дії патенту на винахід обмежений 20 роками, авторське право діє протягом усього життя автора і 50 років після його смерті (крім тих авторських правочинів, які охороняються безстроково) і т. д. Причини введення таких тимчасових обмежень дії суб'єктивних прав носять різний характер, однак частіше за все це обумовлено необхідністю розумного поєднання інтересів особи з інтересами суспільства в цілому.

Від термінів існування суб'єктивних прав слід відрізняти так звані пресекательние (преклюзівние) терміни. Вони також надають уповноваженій ... Читати далі »

Переглядів: 29555 | Додав: egorsta | Дата: 27.08.2009 | Коментарі (2)

Невизначені терміни мають місце тоді, коли законом або договором взагалі не встановлено будь-який часовий орієнтир, хоча і передбачається, що відповідне правовідношення має часові межі. Так, майно може бути передано в тимчасове безоплатне користування або в оренду без вказівки на конкретний термін такого користування.

Терміни, які мають загальне значення, тобто стосуються будь-яких суб'єктів цивільного права і всіх однотипних випадків, називаються загальними термінами. Наприклад, загальний граничний термін дії доручення визначений законом на 3 роки (ст. 186 ЦК). Спеціальні терміни встановлені у якості винятків із загального правила і діють лише у випадках, прямо зазначених у законі. Прикладом спеціального терміну може служити термін дії довіреності, призначеної для вчинення дій за кордоном, яка зберігає силу до її скасування особою, яка видала довіреність (ч. 2 ст. 186 ЦК).

Нарешті, важливе значення має поділ строків за їх призначенням на строки здійснення цивіль ... Читати далі »

Переглядів: 2034 | Додав: egorsta | Дата: 26.08.2009 | Коментарі (0)

Наступ або закінчення правозмінюючі терміну тягне за собою зміну цивільних прав та обов'язків. Наприклад, у разі прострочення передачі або приймання результату роботи у договорі підряду ризики випадкової загибелі матеріалів і самого результату роботи переходять на сторону, допустила прострочення (ст. 705 ЦК). Правоприпиняючі терміни призводять до припинення прав і обов'язків. Так, якщо кредитори спадкодавця не заявлять свої претензії протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини, ці претензії вважаються погашеними (ст. 554 ЦК 1964 р.).

За характером їх визначення розрізняються терміни імперативні і дис-позитивні, абсолютно визначені, відносно визначені і невизначені, загальні і спеціальні, і деякі інші. Імперативні терміни точно визначені законом і не можуть бути змінені за згодою сторін. До них, зокрема, відносяться строки позовної (ст. 196 ЦК) і набуваючи-котельної давності (ст. 234 ЦК), терміни існування багатьох цивільних прав і др.Діспозітіанимі є терміни, які хоч і пе ... Читати далі »

Переглядів: 713 | Додав: egorsta | Дата: 25.08.2009 | Коментарі (0)

Наприклад, закінчення договору довічного утримання з коштом закон пов'язує зі смертю продавця, яка неминуче настане, хоч і невідомо, коли це станеться. Аналогічне значення в транспортних договорах мають посилання на початку або в кінці навігації, встановлення санного шляху і т.п.

Для правильного обчислення терміну важливе значення має точне визначення його початку та закінчення. Відповідно до ст. 191 ГК протягом строку починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок. Наприклад, якщо спадкодавець помер 14 вересня, встановлений ст. 546 ЦК 1964 6-місячний термін на прийняття спадщини або відмова від нього починає текти з 15 вересня. Так само вирішується питання в тих випадках, коли термін обчислюється в годинах та хвилинах: строк починає текти з наступного одиниці часу.

Що стосується правил закінчення перебігу строку, то вони різняться в залежності від використовуваної одиниці часу. Строк, обчислюваний роками, закін ... Читати далі »

Переглядів: 916 | Додав: egorsta | Дата: 23.08.2009 | Коментарі (0)

1 2 3 4 »

Форма входу

Пошук

Календар
«  Липень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Архів записів

Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2025
Безкоштовний хостинг uCoz